Basur Tedavisi

Bir çok insanın maruz kaldığı hastalıklarından biri olan basur, makatın 2-3cm kadar iç kısmında mevcut bulunan toplardamarların kabızlık ve ıkınma sonucunda uğradığı genişlemelerle bağ dokularının gevşemesi sonucunda oluşan bir hastalıktır.

Genişlemeye uğrayan bu damarlar, makat bölgesinde hacimsel olarak artış göstermekle birlikte anüs içerisinden dışarı kadar çıkmaktadır. İç tarafta oluşan basur hastalığına iç basur, dış kısımda oluşan basura ise dış basur ismi verilir.

Tıbbi ismi hemoroid, fakat halk arasında hemoroit ve basur olarakta bilinen rahatsızlık yetişkin insan nüfusunun yarısında görülen bir hastalıktır.

basur--neden-olur-nasil-gecer

Basur neden olur ?

Basura maruz kalan kişilerin bir çoğu böyle bir hastalığın olduğundan bile habersizdir. Basura sebep bir çok etken vardır, bunlar en önemlileri kabızlık ve kabızlığın getirdiği ıkınma problemidir.

Kabızlığa ve ıkınmaya dikkat edin
Hemen üst kısımda kabızlık ve ıkınma probleminin basura yol açtığından bahsettik. Şimdi bunu detaylandırmak gerekirse şöyle diyebiliriz. Kabızlık problemiyle karşı karşıya kalan kişiler tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için tuvalete oturduklarında yoğun bir şekilde dışkılama isteği hissederler fakat maalesef yapamazlar. Bu yapamamakla birlikte rahatlamak adına ıkınmayı tercih ederler ve ıkınmayla beraber dışkılama yaparlar. Fakat bu kabızlık sebebiyle oluşan sert dışkı ıkınmayla çıkarıldığından makat bölgesinde buluşan toplardamarların genişlemesine neden olmaktadır. Toplardamar genişlemesiyle birlikte bağ dokularınında gevşemesi basur hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Basur muayenesi nasıl yapılır ?

İşte basur için asıl can alıcı konu tam da budur. Çünkü insanlar hastalığın oluştuğu bölgeden dolayı utanmakta ve doktora muayene olmakta zorlanmaktadır. Bundan dolayı ağrı sızı ve diğer şikayetlerle yaşamlarını sürdürmektedirler. Aslında utanılmaması ve sağlık yönünden muayene olunması çok önemlidir. Doktorle ve hasta arasında utanmayı gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Bu sıkıntıyla karşılaşan ilk insan olmadığınız gibi son insanda olmazsınız. Doktor gün içerisinde bir çok hemoroid hastasını muayene ve tedavi etmektedir. Bu asla unutulmamalıdır.

Basur muayenesi bir kaç yöntemle yapılır.
1-) Göz muayenesi : Basur hastalığı bir çok zaman gözle teşhis edilebilir durumdadır. Fakat gözle tanı koyulamazsa aşağıda ki yöntemler kullanılır.

2-) Parmak muayenesi : Gözle tanısı koyulamayan sıkıntılarda parmakla muayene edilmektedir. Burada herhangi bir rencide edici veya dalga geçici faktör söz konusu olmadığından utanma ve sıkılma gibi durumlar olmaması gereklidir. Aynı zamanda sağlığınız için oldukça önemli bir uygulamadır.

3-) Anoskop muayenesi : Üst kısımda belirtilen iki yöntem ile de tespit edilemeyen hastalıklarda uygulanmakta olan bir yöntemdir. Anoskop ismi verilen araç anüs bölgesine sokulur bu araç içeride ki son 10cm’i görmeye yardımcı olmakla beraber teşhisin koyulmasına yardımcı olmaktadır.

Basur Ağrı yapar mı ?

Basur genelde ağrı yapmayan bir hastalıktır. Sadece dış basurda 3. ve 4. derece olan rahatsızlıklarda oluşan meme makat kasları arasına sıkıştığında ağrı şikayeti meydana getirebilmektedir.Makat bölgesinde ağrı olmasına sebebiyet verecek farklı rahatsızlıklar vardır. Bu hastalıklar basur ile karıştırılabilmektedir. Dolayısıyla bu bölgede bir ağrı ya da farklı şikayet hissettiğiniz zaman kendi kendinize basur tanısı koymamanız ve muayene olmanız gerekmektedir.

Makat ağrısı yapan hastalıklar

– Makat Çatlağı (Anal fissür) : Hastaların %95’inin yine kabızlık ve ıkınmayla bu şikayete maruz kaldığı görülmektedir. Kabızlıkla beraber sert dışkılama sonucunda anüs kenarında oluşan cam çiziği şeklinde ki çizik dışkılama esnasında ve sonrasında yanma, acı ve ağrı şikayetleri göstermektedir. Oluştuğu ilk günler farkedilip muayene edildiğinde ilaç ve kremle tedavisi mümkün olan makat çatlağı oluşumundan 15 gün geçmiş olan hastalıklar kronik olarak adlandırılır ve nitelendirilir. Bu niteliğe ulaşan rahatsızlıklar maalesef ilaç ve krem kullanılarak tedavi edilememekte, cerrahi tedavi yöntemleri uygulanması gerekmektedir.

Anal Apse ; Makat bölgesinde ağrı yapan hastalıklardan biridir. Makat bölgesinde kızarıklığa neden olmaktadır. Ayrıca kişide terleme ve ateşlenme de gözlemlenmektedir.

Makat Kanseri ; Daha az ağrılı ve çok nadir bir şekilde görülmektedir.

Mayasıl ; Aşırı kaşınmaya neden olan bir başka makat hastalığıdır. Aşırı şekilde kaşımak tahriş ederek ağrı ve kanamalara neden olabilir.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer ?

En çok merak edilen sorulardan biri de basur hastalığının nasıl geçtiğidir. Bu merak edilen soru için insanlar ilk olarak internet ortamına girerek araştırma yapmakta ve maalesef gerçeklik payı olmayan ve tamamen gözünü para hırsının bürüdüğü bitkisel yöntemler üreten kişilerle karşılaşmaktadır. Hazırladıkları bitkisel ürünlerle tedavi ettiklerini savunan kişiler maalesef sizin sadece zamanınızı ve paranızı almaktan başka birşey yapamazlar. Sadece bir ilaç, krem veya karışımla düzelecek bir hastalık olsaydı sanırım doktorlar bu kadar sene proktoloji alanında eğitim görmezlerdi.

Dolayısıyla hastalığa çözüm kesinlikle bilimsel yollarla aranmalı ve proktoloji konusunda uzman bir genel cerrahi’ye başvurulmalıdır.Böylece rahatsızlığın basur mu yoksa farklı bir makat hastalığı mı olduğu konusunda emin olabilir, hem de uygun tedavi yöntemiyle tedavi olmanızı sağlayabilirsiniz.

Basur Kremi İlacı işe Yarar mı ?

Oluşmaya başladığı ilk safhalarda zaman kaybetmeden muayene olunduğunda krem ve ilaçla tedavi edilme şansı olabilir. Fakat ilaç ve kremlerin tedavi edecek üstünlüğü olmasa bile kişinin rahatlamasında büyük rol oynayabilirler.

Basurun derecesini kişi bilemediği için muayene olmalı ve ilacın etkili olup olmayacağını öğrenmesi gerekmektedir.

Kaynakça;
http://www.hangidoktorbakar.com/kabizlik
http://www.hangidoktorbakar.com/basur-hemoroid
http://www.basurklinigi.com
http://www.makatcatlagi.net

Reklamlar