Erken Menopoz Sebepleri

Kadınların düzenli olarak her ayın belli tarihlerinde karşılaştıkları adet (regl) kanamalarının 35 yaşına gelmeden son bulması anlamına gelmektedir. Halk arasında günümüz yaşam koşullarında geçmişe göre daha sık görüldüğü söylenmekte olan erken menopoz hakkında böyle bir netlik yoktur. Ve yanlış bilinmektedir. Ülkemizdeki normal menopoz yaşı ortalama olarak 46’dır.

Erken menopozun nedenleri ?
Herhangi bir nedenden dolayı, yumurtalıkların hızlı bir şekilde yok olmasına sebep olan herşey erken menopoz görülmesine neden olmaktadır.

erken menopoz

En sık karşılaşılan nedenleri sıralamak gerekirse:
1-) Otoimmun hastalıklar;
Hastanın bağışıklık sisteminin, kendi organlarını yabancı doku olarak görmesi sonucunda tahrip etme isteği duyması şeklinde oluşan rahatsızlıklardır. Örneğin yumurtalıkların yabancı olarak görülmesi sonucunda tahrip edilme isteği oluşmasıyla erken menopoz görülebilir.

2-) Ameliyat olunması ; Herhangi bir rahatsızlıktan dolayı yumurtalıkların ameliyatla alınması

3-) Kanser Tedavisi ; Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri gören bir kanser hastanın yumurtalıkları hasar görebilmektedir.

4-) Genetik yatkınlık ; Annesi erken menopoz görmüş olan bi kadının erken yaşta menopoz dönemine girme olasılığı daha yüksektir.

5-) Kromozom bozuklukları ; Frajil x sendromu, turner sendromu gibi az karşılaşılan kromozom bozukluklar

Frajil X Sendromu, Turner Sendromu gibi nadir karşılaşılan kromozom bozukluklarında, yumurtalıklar erken yaşta tükenerek yok olabilir. Böyle bir durumda da erken menopoz ortaya çıkmış olur.

6-) Sigara kullanımı ; Erken yaşta fazla sigara içilmesi, menopoza girme hızını artırmaktadır. Fakat tek başına bir sebep değildir.

7-) Stres : iş ve ev hayatında yaşanılan yoğun stres erken menopoz nedenlerinden biridir.

Kaynakça;
Erken Menopoz Nedenleri

Reklamlar