Sohbet Etmenin Faydaları

Sohbet etmek insanın doğasında var olan birşeydir. İnsan konuşa konuşa anlaşan bir canlı ise sohbet etmek niye zararlı olsun?

Elbette sohbetin hem ruhsal hem zihinsel açıdan artıları vardır. Hele günde ortalama 30000 kelime kullanmadan rahat edemeyen bir canlıdan yani kadınlardan bahsediyorsak…

Günlük hayatımızda tanıdığımız kişiler ile ettiğimiz sohbetin aynısını chat üzerinden tanıştığımız insanlar ile de yapabiliriz. Önemli olan aynı duyguyu paylaşabilecek o insanı bulabilmek. Eğer o insanları bulursanız aslında sohbet etmenin yararını o zaman anlıyorsunuz.

Beraber gülüp beraber üzülebiliyorsunuz… Başta sanal kalan arkadaş ilişkileri sonrasında tam anlamıyla dostluğa dönüşebiliyor. Bu dünyaya giren insanlar bu durum ile fazlaca karşılaşmışlardır.

Peki sohbet etmenin zihinsel artısı ne diyeceksiniz?

Başkaları ile sohbet ederken kelime oyunları, soru-cevap oyunları ile beyin jimnastiği yapabilirsiniz. Aynı zamanda bulunan kanallarda yetki alarak aynı anda birden fazla yere bakma zorunluğu kazanabilir, sorumluluğu öğrenebilirsiniz. Help kanalları ile IRC dünyasının temellerine girip, komutlar ile haşır neşir olabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken klavyeniz gelişecek ve 10 parmak klavye kullabilecek duruma geleceksiniz. CV’nize bunu yazmanız hayatınız açısından oldukça büyük bir artı olacak.

Ayrıca Türkiye başta olmak üzere başka ülkeler üzerinden gelen kullanıcılar ile bir çok kişi tanımış olacaksınız. Sinema, müzik, kitap gibi bir çok kanalları bulunan bu sunucular size bir çok konu da yardımcı da olmuş olacak.

Radyo kanalları ile de müziğin her tadına ulaşabilir, duymadığınız bir çok şarkıya yeni kavuşabilir ve hoşunuza giderse ‘’işte benim şarkı bu’’ diyebilirsiniz. Radyo üzerinden yayın yapan dj arkadaşlar aracılığıyla şarkı isteyebilir, arkadaşlarınıza armağan edebilirsiniz.

Yıllarca arkadaş olduğunuz insanlar ile ekip olabilir arada sırada biraraya gelip başınızdan geçen olayları yadedebilirisiniz.

Hatta aşık bile olabilirsiniz 🙂 Aşk acısı çekebilirsiniz…

Sevdiğiniz insan ile aranızda kilometreler olabilir ve siz ”Gözden ırak olan; gönülden de ırak ”olur mu çelişkisine cevap bulabilirsiniz. Belki de belli mi olur? ”Mesafeler engel değil sevmek için” sözünün en baş savunucularından olabilirsiniz…

Kısacası sohbet ederek hayatınızın bir çok noktasına dokunmuş olursunuz. Önemli olan aynı frekansı yakalayabileceğiniz insanlar ile karşılaşabilmekte…

Reklamlar