Basur Çeşitleri

basur çeşitleri

Dış Hemoroid:
Dış hemoroidler estetik olarak görünüm bozukluğu gibi rahatsızlıklar yaratmaktan başka bir şikayet göstermezler. Makat kenarında et beni gibi şişlikler meydana gelir. Eğer hastada başka şikayetler söz konusuysa büyük ihtimal iç basur ya da farklı bir makat hastalığı söz konusu olmaktadır.

İç Hemoroid:
İç basur kendi içerisinde 4 derecede incelenmektedir.

1. derece
Rahatsızlığın ilk başlangıcı olup, kişiyi çok fazla rahatsız etmemekte ve şikayet oluşturmamaktadır. Tek görülen belirti, dışkılama sırasında meydana gelen kanamadır. Çok sık görülmeyen bu kanama taze ve kırmızıdır. Hasta tarafından gözle veya parmak yordamıyla hissedilemez. Proktoloji konusunda uzman bir hekim tarafından anoskop muayenesi yapılarak teşhisi konabilir. fazla şikayetlere maruz bırakmadığı için fazla önemsenmez fakat tedavisi en kolay tiptir. Bu dönemde tedavi edilen hemoroid önemsendiği ve ihmalkar davranılmadığı sürece tekrarlamaz denilebilir. Ayrıca tedavi edilmediğinde ileri ki derecelere yükselme riski mevcuttur.

2. derece
Birinci derece basurun ara sıra kanama şikayetleri gösterdiğini ve kişiler tarafından fazla önemsenmediğini belirtmiştik. Önemsenmediği ve ciddiye alınmadığı için hekimlere muayene olan insanların bir çoğu ikinci dereceye ilerleyen basur hastaları olmaktadır. ikinci derece basurun kanama şikayetleri olduğu gibi anüs içerisinde meme de meydana gelmektedir. Bu memeler dışkılama sonrasında dışarı çıkma eğiliminde de bulunabildiği gibi kişi dışkılama işlemini sonlandırdığında kendiliğinden tekrar içeri girmektedir. Bu tip basurun tedavisinde lazer ve rbl ismi verilen yöntemler kullanılabilmektedir.

3. derece
İkinci derecede sadece dışkılama esnasında dışarı çıkan ve sonrasında kendiliğinden içeri giren memenin kendisini daha fazla belli ettiği tiptir. Bu derecede ki basurda kanama artış göstermekte olduğu gibi ciddiye alınarak dikkat edilmesi gereken durumdur. Çünkü dışkılama sırasında dışarı çıkan memenin dışkılama bitiminde içeri girmeme olasılığı görülmektedir. Bu durumlarda kişinin memeyi parmak yardımıyla içeri doğru ittirmesi gerekebilir. İttirilmediği ve meme dışarıda kaldığı taktirde makat kasları arasında sıkışarak tromboze hemoroid (basur boğulması) ismi verilen durumla karşı karşıya kalabilmektedir. RBL ve THD yöntemleri ile tedavisi mümkün olmaktadır.

4. derece
Rahatsızlık diğer bahsettiğimiz derecelere sahip olduğunda ciddiye alınmadığında ve ihmal edilmeye devam edilmediğinde dördüncü dereceye ulaşmaktadır. Bu geçen zaman içerisinde çevreden duyulan ve uygulanan ilaç, krem ya da bitkisel karışımlarda sadece vakit geçirmeye ve ilerleme göstermesine neden olmaktadır. Bu tip basur oturup, kalkma esnasında ağrı şikayetlerine de yol açabildiği gibi tarafımızdan uygulanacak olan tek tedavi yöntemi TDH tekniğidir.

Devamı : http://www.basurklinigi.com/hemoroid-cesitleri/

Reklamlar