Hemanjiom Nedir

Tıpta hemanjiom ismiyle bilinen rahatsızlık halk arasında damar beni olarak bilinmekte ve tabir edilmektedir. Yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir hastalık olan hemanjiom anne ve babaları korkutan bir rahatsızlıktır. Fakat iyi huylu olup damardan kaynaklı olan bir problemdir. Panik yapılmaması ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Çünkü damar beni kendiliğinden kaybolabileceği gibi büyüme eğilimi de gösterebilmektedir. Buradan anladığımız üzere ebeveynler kesinlikle herhangi bir endişe ve paniğe kapılmamalı çocuklarında bulunan damar beninin büyüklüğünü sıkı bir şekilde, dikkatlice takip etmelidir. Eğer geçmiyor ve büyüme gösteriyorsa uzman ve tecrübesi olan sağlık merkezlerine başvurularak muayenesi ve tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Hemanjiom Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın en net bulgusu görsel bakımdan meydana getirdiği çirkinliktir. Çoğunlukla yüz bölgesinde ve dudak çevresinde meydana gelen vakalar oldukça dramatik gözükmekte ve aileleri üzmektedir. Diğer önemli durum ise bu vakaların yüzeylerinin herhangi bir sebeple hasar görmesi ve zedelenmesi ile kanama göstermesidir. Bu vakalarda meydana gelebilecek kanama ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hemanjiom Şekilleri

– Şarap lekesi (port-wine stain) ; Yüzeysel leke gibi.
– Çilek (cherry-strawberry) ; Küçük damar benleridir.
– Büyük damar beni (kavernoz hemanjiom) ; Çok büyük tiplerdir.

Hemanjiom (Damar Beni) Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bu rahatsızlığın tedavisi için ebeveynler tarafından karar verildiğinde öncelikle yapılması gereken iyi bir araştırmadır. Çünkü her rahatsızlıkta olduğu gibi bunda da uzman bir sağlık kuruluşu ve kalp damar alanında tecrübeli hekim seçmek son derece önemlidir. Ebeveynler bunun araştırmasını dikkatlice yapmalıdır. Günümüzde bu problemin tedavisi için kullanılmakta olan bir çok teknik olabildiği gibi , teknolojik ameliyatsız yöntemler de mevcuttur.

Biz bu konuda köpük veya lazer tekniklerini kullanmayı tercih etmekteyiz.

Hastalığın tipine ve durumuna göre kullanılabilen yöntemler;

– Ameliyatla çıkarmak
– Isıtılarak yakma (koter veya infrared koagülasyon)
– Köpükle tedavi
– Işıkla tedavi (lazer)

hemanjiom-damar-beni

Tedavi Edilmediğinde Ne Olur ?
Hastalığın tanımını yaparken belirttiğimiz gibi bazı vakalar kendi kendine kaybolma gösterebildiği gibi bazı vakalar büyüme eğilimi gösterir. Büyüme gösteren vakalar tedavi edilmediğinde rahatsızlık çok büyük şekillerde alabilmektedir. Dolayısıyla bu durumlarda tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yanda ki eklenen resim her ne kadar dramatik olsa da karşılaşılan vakalardandır. Problemin bu denli büyümemesi için vaktinde önlem almak oldukça avantaj sağlar.

Kaynak;
http://www.mustafabolat.com.tr/hemanjiom

Reklamlar