Siğil Neden Olur ?

HPV virüsünün cildinü üst tabakasına veya mukozaya (Vücudun iç kısmındaki kanal ve boşluklarını döşeyen hücrelerden husule gelen zar tabaka.) yerleşen enfeksiyonlara siğil ismi verilmektedir. Vücudun bir çok noktasında meydana gelebilecek olan siğiller, bulunduğu bölgeye göre farklı renk ve boyutlarda olabilmektedir. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda kendini göstermekte olan HPV virüsü uzun zaman süreilecek bir kuluçka dönemiyle gelişme gösterebilmektedir. Siğillerin yerleşme alanları dış deri tabakası ve genital bölgelerdir. Genital bölgede meydana gelen siğiller oldukça önem taşımaktadır. Bunlar bulaşıcı oldukları gibi tedavi edilmediklerinde ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

sigil-ve-cesitleri

Siğiller Tedavi Edilmeli mi?

Vücudun pek çok yerinde meydana gelebilecek olan siğillerin özelikle genital bölgede oluşması ve önemsenmemesi ciddi sonuçlar ortaya çıkarır demiştik. Bu bölgede ki siğiller bulaşıcı olduklarından dolayı önem arz etmektedir. Çünkü ortak kullanılan klozetlerden veya cinsel ilişki aracılığıyla yayılım gösterirler.

Siğil belirtileri nelerdir ?
Cilt üzerinde karnıbahar görünümüne benzer bombeli ve düz kabarıklar oluşumudur. Renkleri açık krem ile kahverengi arasında ki tüm renklerde olabilir. Boyutları değişiklik gösterebilir.

Siğillerin Oluşum Nedenleri
– Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi ile HPV virüsleri etkilerini gösterir böylece siğiller meydana gelebilir.
– Bağışıklık sistemini zayıf düşürecek ilaçların kullanımı.
– Alerjik bünyesi olan kişiler
– Genital bölgesinde siğil olan biriyle cinsel ilişkiye girmek veya aynı klozeti kullanmak.
– Ciltte bulunan kesik ve yaralar
– Hamam, duş, tuvalet, banyo gibi alanların ortak kullanımı
– Siğili olan birinin kullandığı havlu, terlik, ayakkabı, bornoz gibi eşyaların kullanımı
– Ciltte sık tıraş edilen bölgeler
– Düzensiz beslenme, yorgunluk ve uykusuzluk

Siğil Çeşitleri

1-YAYGIN SİĞİLLER: El içi ve üzerinde, parmaklar ve parmak aralarında ayrıca tırnağın etrafında çok fazla görülen bir siğil çeşitidir. Deri yapısının bütünlüğünün bozulduğu yerlerde daha çabuk çıkar. Özellikle tırnak yiyen kişilerde yaygındır. Çocuklarda da fazla görülen bir tiptir.

2-AYAK TABANI SİĞİLLERİ: Bu tipler tek tek çıkabileceği gibi gruplar halinde de çıkabilir. Nasır görünümünde derinin içine gömülüdürler. Bütün vücudun ağırlığını taşıyan ayaklarda ki siğiller ağrıya sebep olabilirler.

3-DÜZ SİĞİLLER: Vücudun herhangi bir yerinde görülebilirler. Bu tipler minik,yumuşak ve düzdür. Saç ve yüz çevresinde görülür

4-ETEK SİĞİLLERİ: Erişkinlerde çok fazla görülür. Kadınlarda genital bölge çevresinde olabilir.Kesinlikle tedavi şarttır çünkü kansere sebep olabilirler. Bulaşma riski cinsel ilişki sırasında fazladır.

http://www.sağlıkolsun.com/sigil-ve-cesitleri

Reklamlar