Varis Önlenebilir mi? Nasıl Engellenir

Varis rahatsızlığı genetik bir hastalıktır. Halk arasında bu ırsi ve ailesel olarakta tabir edilmektedir. Bu genetiklikten kasıt anne ve baba gibi birinci derece yakınlıktır. Yakınlarında varis bulunan herkesin varisi olacak gibi bir durum söz konusu olmayacağı gibi, ailesinde varis olmayan biri maruz kalmaz diye birşeyde yoktur. Sadece ailesinde olan kişilerin taşıdığı risk daha fazladır.

varis önlenir mi

Varisi Önlemek Mümkün mü?

Oluşumunda ki en büyük neden belirttiğimiz gibi genetiktir. Bunun dışında daha çok mesleki yönden sürekli hareketsiz bir şekilde ayakta duran ve oturan kişiler maruz olmaktadır. Fakat gerekli tedbir ve önlemler alındığından bu risk ciddi anlamda azalma gösterecektir.

Alınması gereken tedbirler (Anne veya babasında varis olan kişiler daha fazla dikkat etmelidir.)

– Uzun süre hareketsiz olarak ayakta veya oturma pozisyonunda kalınmamalıdır.
– Genetik bir durum söz konusuysa sürekli ayakta kalmayı gerektirecek meslekler seçilmemelidir.
– Günlük 30 dakika kadar yürüyüş yapılmalıdır.
– Belirtiler söz konusuysa akşamları bacaklar yukarıda duracak şekilde istirahat edilmelidir.
– Fazla kilolara dikkat edilmelidir.
– Dar kıyafetler giyilmemeli, kemer fazla sıkılmamalıdır.
– Gebelerde de görülebilen rahatsızlık için gebelik döneminde ayaklar yukarıda istirahat edilebilir.

Varisi Olan Ne Yapmalı?

Bu alınacak olan tedabirleri alamadınız ve varis olduysanız tedavi olmanız gerekmektedir. Bu hastalık ilerleme gösterdiği durumlarda kişinin yaşam kalitesini düşürebilen şikayetleri ortaya çıkarmaktadır. Varis hastaları muayene olmak için uzman ve tecrübeli bir kalp damar cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Fakat bir çok insan bu konuda bilgisi ya da tecrübesi olmayan doktorlara başvurmakta, doktor tarafından da ilaç, krem ya da çorap tavsiye edilmektedir. Bilinmesi gerekir ki varis rahatsızlığı ilaç, krem, çorap ya da bitkisel karışımlarla düzelmemekte bu faktörler sadece kişinin şikayetlerinin azalmasında ve rahatlamasında etkin rol oynamaktadır.

Varisin düzelebilmesi için problem çıkaran damarlar ameliyatsız yöntemlerle kolay bir şekilde yok edilerek, sorun giderilmektedir.

Bunun için ameliyatsız tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Ameliyatsız uygulanan tedavi yöntemleri

– Skleroterapi yöntemi
– Köpük yöntemi
– Lazer yöntemi
– Radyo Frekans yöntemi

Reklamlar