Saçkıran ve Sebepleri

Tıpta ki ismi alopesi areta olan hastalık, Türkçe ismiyle Saçkıran olarak bilinir. Genel olarak bozuk para büyüklüğünde oluşan bu rahatsızlık, bölge bölge saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Saçta oluşabildiği gibi, tüm vücut üzerinde ki kılları döken türleride mevcuttur. Saçkıran bir bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır.

sackiran

Kadın ve erkeklerde görülebilen bir problem olan saçkırarın çocuklukta başladığı da sık bir şekilde görülmektedir. İsmi saçkıran olarak tabir edilen rahatsızlık sakal, bıyık, kirpik ve kaş bölgelerinde de görülmektedir. Saçkıran bulaşıcı olmamakla beraber, ailesinde bu vakanın olduğu bireyler bir parça daha risk taşımaktadır.

Saçkıran nedenleri

Genetik sebepler
Saçkıran rahatsızlığının ortaya çıkmasında genetik durumun söz konusu olduğu düşünülmektedir. Ve bu kişilerde meydana gelen virüs, çevresel faktörler ve stres gibi faktörler hastalığın tetiklenmesinde rol oynayabilir. Saçkıran rahatsızlığı yaşayan kişilerin bir çoğunda astım, atopik egzama, saman nezlesi, kansızlık ve tiroid hastalıklarıda görülmşütür.

Bağışıklık sistemi
Vücudun güvenlk görevlisi bağışıklık sistemidir. Bu sistem vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Fakat bağışıklık sisteminin vücudu korumak yerine vücuda karşı saldırıya geçmesi durumunda saçkıran ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum oluştuğunda akyuvarlar, saç köklerinde büyümekte olan hücrelere saldırı gerçekleştirmektedir. Bu saldırı sonucunda etkilenen saç kökleri küçülerek saç üretimini yavaşlatmaktadır.Fakat kök hücreler, saç köklerini destekler ve dökülen saçların yerine yenisi çıkabilir.

Stres
İnsanların yaşamakta olduğu üzüntü, stres ve depresyon gibi nedenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına etken olmaktadır. Saçkıran probleminin çoğu zaman travmaların ve stresli dönemlerin ardından oluştuğu gözlemlenmektedir. Zayıflayan bu bağışıklık sistemi karşısında meydana gelen stres, saçkıran oluşumunda rol oynayan bir tetikleyicidir.

Saçkıran sebebiyle dökülen saçlar tekrar çıkar mı ?

Sizi rahatlatacak cevabı lafı uzatmadan verelim, saçkırandan dolayı dökülen saçların yerine yenisi çıkar. Saçkıran rahatsızlığıyla karşılaşmış olup daha sonrasında tekrar saçları çıkan ve bu sorunla bir daha karşılaşmayan bir çok insan bulunmaktadır. Bazıları ise uzun bir süre mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu kişilerde saçlar çıkar ve tekrar dökülme gösterebilir. Bazı kişilerde ise saçkıranın yerine çıkan saçlar beyaz renkte olabilmektedir. Sonrasında ise kendi orjinal rengini alır.

Saçkıran tedavisi için geliştirilmiş olan ilaçlar genelde etkili ve başarılı olmaktadır. Fakat hastalığın nüksetmesine karşı önlem alabilecek üstünlükleri yoktur. Saçkıran farklı bir hastalığa ya da şikayetlere sebep olmamaktadır. Gündelik hayatı olumsuz yönde etkileyecek sorunları yoktur, fakat kişiyi psikolojik olarak olumsuz etkileyerek sosyal bir problem gibi görülebilir.

Saçkıranla mücadele

– Saçkıran rahatsızlığıyla karşılan insanların öncelikle kendileri barışık olmaları gerekmektedir. Dökülen saçları problem etmeye devam etmek sıkıntıları büyütecek boyutlara gelebilmektedir.
– Bu dönemde çevrenizde ki insanların sizlere değişik bir şekilde baktığını hissedersiniz. Aslında böyle birşey olmasa bile kişide oluşan özgüven kaybından dolayı böyle sanılır.
– Eşarp, şapka, bandana ya da benzeri aksesuarlar ile saç dökülmelerinizi gizleyebilir böylece avantaj sağlayabilirsiniz.
– Kendi kendinizi motive edin, stresten sıkıntıdan uzaklaşın. Keyif alacağınız ve mutlu olacağınız uğraşlar edinin.
– Bir uzmana da danışabilirsiniz.

Kaynak;
http://www.sağlıkolsun.com/sackiran-neden-olur
http://www.sackiran.org

Reklamlar