Makatta Çatlak

İnsanlar yaşamları boyunca bir çok rahatsızlığa maruz kalabilirler. Bunların bazıları kronik (daimi) bazıları ise akut (geçici) olarak görülebilir. Makat hastalıklarıda en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Makat hastalıkları diyoruz çünkü bu bölgede bir çok rahatsızlığın oluşması söz konusu. Aslında tam olarak rahatsızlık denilebilir mi bilinmez. Çünkü tümü daha çok insanların ihmal etmelerinden, önemsemediklerinden ve ciddiye almadıklarından dolayı kaynaklanmaktadır.

makat-catlagi-neden-olur

Makat hastalıklarının içerisinde ki problemlerden biride en can yakıcı olanı makat çatlağıdır.

Makat Çatlağı Nedir ?

%95 oranında kabız olmaktan dolayı meydana gelen bir çeşit makat hastalığıdır. İnsanlar kabız olduklarından ve önemsemediklerinden ayrıca kabızlıkla beraber dışkılama sırasında ıkındıklarından dolayı meydana gelebilmektedir.

Kabızlık esnasında ıkınmayla beraber çıkarılan dışkının sert ve kalın olmasından dolayı anüs kenarında küçük cam ciziği gibi bir yırtılmaya sebep olmaktadır. Makat kaslarının kasılmasına sebep olan bu çizik makatta yanma, acı ve ağrı şikayetlerini getirmektedir.. İlk oluştuğu esnada sadece dışkılama sonrasında can yakan problem, ileri ki aşamalarda gün içerisinde bir çok zaman dayanılmaz bir hal almaktadır.

Makat Çatlağı Neden Olur ?

Makat çatlağının sebeplerini yüzeysel olarak yukarıda anlattık, fakat detaya inmek gerekirse şu şekilde sıralanabilir.

Kabızlık ; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi makat çatlağının oluşmasında ki en büyük sebep kabızlıktır. Aslında bir çok makat hastalığının oluşmasında ki ortak nokta da budur. Kabız olan kişi tuvalet esnasında ıkınma ile birlikte sert dışkıladığından dolayı makat (anüs) kenarında çizik oluşmaktadır.

İshal ; Kabızlık kadar çok önemli bir sebep olmasada dikkat edilmesi önemlidir. İshal ve kabızlık için gerekli önlem ve tedbir alınmalıdır.

Makat yırtığı ile makat çatlağı arasında fark var mı ?
Hastalık içinde her iki terim kullanılmaktadır. Aralarında herhangi bir fark yoktur. Makatta çatlak, makatta yırtık, makat çatlağı gibi de bilinen hastalıktır.

Makat Çatlağı Tedavisi

Bir çok rahatsızlık için geçerli olan erken tanı ve teşhis, bu hastalık içinde oldukça önemlidir. Anal fissür problemi yaşayan kişiler ilk 10 gün içerisinde hekimlere başvurduğu taktirde, anal fissür rahatsızlığı teşhisi konulursa krem ile tedavisi mümkün olabilmektedir. Fakat toplumda bu bölgede yaşanan hastalıklar utanma problemi oluşturduğundan dolayı genelde insanlar ilk önce çevrelerinden veya internet ortamından okudukları / duydukları çözümleri uygulamaktadır. Çevrelerine böyle bir acı, ağrı ya da yanma var dediklerinde “sen hemoroid olmuşsun” deyip arkasından bir çok çözüm önerisinde bulunmaktadırlar. Bunların uygulanması ve çözüm aranması ile geçen zaman aralığında rahatsızlık ilerleme gösterdiğinden dolayı da maalesef erken tanı konduğunda ki gibi kremle tedavi mümkün olmamaktadır.

Kaynak;
http://www.makatcatlagi.net
http://www.basurklinigi.com/makat-catlagi-anal-fissur/
http://www.hangidoktorbakar.com/makat-catlagi-anal-fissur
http://www.xn--salkolsun-rkb3r.com/makat-catlagi

Reklamlar