Makat Apsesi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

Makat apsesi tıp dilinde anorektal apse olarak tabir edilen bir rahatsızlıktır. Oluşan apseler kişide şiddetli olarak ağrı yapmaktadır. Kızarık ve içi irinle dolu olan apseler, değişik büyüklüklerde meydana gelen şişlik gösteren lezyonlardır. Bazı apseler makat çevresinde dışı doğru büyüme gösterirken, bazıları bağırsağın son kısmı etrafına yerleşerek dışarıdan görülmezler. Dış apselerin teşhisi muayene ile kolayca konulabilirken, iç apselerin teşhisi için ultrason ya da mr çekilmesi gerektirir.

Makat apsesi oluşumuna sebebiyet veren mikroplar, kalın bağırsak florasını meydana getiren mikroplardır. Özellikle de diyabet, ileri derecede şişman ve yaşlı hastalarda direnç düşük olduğundan dolayı hastalık ilerleme gösterebilmektedir. Bu hastalarda mikrobun kana karışmasıyla birlikte tıpta sepsis olarak adlandırılan hastalık tablosu meydana gelir. Sepsis acil tedavi edilmediği taktirde ölüme sebebiyet verebilen bir rahatsızlıktır.

Makat apsesi belirtileri nelerdir?

– Makat etrafında veya kasıkta makata vuran şiddetli ağrı
– Kızarıklık
– Şişlik
– Ateş yükselmesi
– Halsizlik
– İştahsızlık

Makat Apsesi Nasıl Olur ?

Anal kanal ismi verilen kalın bağırsağın son bir kaç cm’lik kısmında salgı bezleri bulunur. Bu beler anal kanala ince kanalcıklar ile açılmaktadır. Değişik nedenlerle (kabızlık, travma vs.) bu kanalcıklar tıkanma gösterdiğinde birikim olmaktadır. Bu da iltihaplanma olmasına yol açar. oluşan iltihap kendiliğinden iyileşme gösterebileceği gibi aynı zaman da kronik bir hal alabilmektedir. Veya ilerleme gösterip içinin irinle dolmasına neden olup apse oluşturabilmektedir. Kronikleşip kanalcık şeklinde ilerleyen ve ileride nispeten daha uzak mesafede ki apseleri oluşturur.

Makat apsesi tedavisi nedir?

Anorektal apsenin tedavisi cerrahidir.Çoğunlukla genel anestezi altında müsait alanlar lokal anestezi ile apse açılır,içindeki irin boşaltılır. Apsenin içi antiseptikli sıvılarla yıkanır.Apse içinde sonradan oluşacak birikimi boşaltmak için dren denilen ince kanal şeklindeki silikon yerleştirilir.Birkaç gün sonra dren çekilir ve yara kuruyup iyileşinceye kadar pansuman yapılır.Bu şekilde makat apselerinin %50-60 ı tamamen iyileşir,geri kalanlarda kronik enfeksyonla anal kanala bağlantısı devam eder ve anal fistül dediğimiz hastalığa dönüşür.Bu hastalık (anal fistül) ayrıca anlatılacaktır.

Kaynakça;
http://www.nizamkurtdere.com/makat-apsesi
http://www.medikalart.com/makat-apsesi/

Reklamlar