Basur Kanaması

Makatta meydana gelmekte olan hastalıklar kanama olmasına yol açabilmektedir. Fakat bu konuda bilgisi olmayan insanlara ya da eczacılara böyle bir şikayetim var denildiğinde hastalık direk olarak basurmuş gibi algılanarak basur ilaçları önerilir. Fakat makat bölgesinde meydana gelen tek hastalık basur değildir. Basur dışında bir çok rahatsızlık görülebilir ve kanama yapabilir. Kanama görüldüğünde vakit kaybedilmeden muayene olunmalıdır.

Asıl sorun muayene evresidir. Çünkü insanlar rahatsızlığın ortaya çıktığı bölgenin ayıp bir bölge olarak nitelendirilmesinden dolayı kimseye göstermek istemezler. Dolayısıyla bu bölgede ki sorunla yaşamaya çalışırlar. Makat hastalıkları acı, ağrı, yanma, şişlik, kanama gibi şikayetler yapabilen rahatsızlıklardır. Ve bu hastalıklar önemsenmediği ve tedbir alınmadığı taktirde ilerleme gösterirler. İlerleme meydana geldiği zaman dayanılmaz bir hal aldığından kişi artık muayene olmaya mecbur kalmaktadır. Aslında ertelemeden ilk farkedildiği zaman muayene olsa hem tedavisi daha pratik olacak hem de görülen şikayetler çok kısa sürecektir.

Makat bölgesinde meydana gelen hastalıklar

  • Hemoroid (basur)
  • Anal fissür (makat çatlağı)
  • Bağırsak kanseri
  • Anüs kanseri
  • Polipler (et beni gibi çıkıntılar)
  • Mayasıl ( anal dermatit)

Kanama görüldüğünde ne yapılmalıdır ?
Kanama farkedildiğinde mutlaka muayene olunması gerekmektedir. Çevreden, internetten ya da farklı kaynaklardan alınan çözüm fikirlerini uygulayarak zaman kaybedilmemelidir. Kaybedilen bu zaman içerisinde hastalık ilerleme gösterebilir ve şikayetleri dayanılmaz hale getirebilmektedir. Bu süreç içerisinde çoğunlukla kişi hem fazla acı çekmekte hem de maddi olarak boş yere para harcamaktadır. Yapılması gereken en doğru faktör derhal bir makat hastalıkları (proktoloji) uzmanına başvurmalıdır. Eğer bulunulan yerde proktoloji uzmanı yoksa genel cerrahi uzmanına görülünebilir. Eğer acı ve ağrı çoksa, sadece ilaç reçete ediliyorsa proktoloji uzmanı tercih edilmelidir. Çünkü makat hastalıklarının çoğu ilaçla tedavi edilememektedir. Mutlaka cerrahi olarak ameliyat ya da ameliyatsız bir yöntemle tedavi edilmesi gerekmektedir.

http://www.basurklinigi.com/makat-kanamasi/
http://www.hemoroit.info/2011/06/17/makatta-kanama-nedenleri/
http://www.doktoronerileri.com/makattan-kanama-sebepleri
http://www.medipratik.com/makatta-kanama/
http://www.ideaklinikkadikoy.com/makat-kanamasi/

Reklamlar