Saç Biti Nasıl Temizlenir

Okul çağı çocuklarının kabusu olan saç bitleri, her yaştan ve cinsiyetten insanları müzdarip edebilen varlıklardır. Saç bitleri kişiden kişiye hızlı ve basit bir şekilde bulaşan asalaklardır. Bir insanın saçında bit olan bir insanla ya da bu bitlenen kişinin kullanmakta olduğu koltuk, yastık, yatak, şapka veya tarak gibi eşyaları kullanmasıyla geçebilmektedir. En çokta yaz aylarında kendini gösteren bu bitler özellikle okulların tatil olması ve çocukların sokakta ya da doğada çok fazla vakit geçirmesiyle artış gösterebilmektedir.

Neden bulaşır ?

Baş bitlerinin yaşamlarını sürdürebilmeleri için insan başına gereksinimleri vardır. Çünkü hayatlarını idame ettirebilmek adına insan başından emecekleri kana ihtiyaç duyarlar. Bulaşmak istemelerinde ki amaç ise çok fazla bitin bulunmadığı ve işgal edilmeyen bir baş ihtiyacıdır. Bitli olan kişiler için bu durum son derece kötü ve utanılası bir durumdur. Bu sebepten dolayı bu insanlar içine düştükleri kötü durumu saklamak için ellerinden geleni yaparlar. Bunun sebebi ise toplumun bitlenen kişilere kötü bakış açısıdır. Halk arasında bitin yalnızca bakımsız ve kirli insanlara bulaştığı yönünde bir inanış olsa da, bu hurafeden başka birşey değildir. Çünkü temiz ya da pis insan ayırt etmeden herkese bulaşabilen bir parazittir. Hatta temiz insanın saçından kan emme faaliyetini daha kolay gerçekleştirir. Dolayısıyla bu kötü ve anlamsız düşünceden sıyrılmak gerekir. Bit bulaşma vakasına şu örnek verilebilir. Mesela siz bir sinema salonuna film izlemeye gittiğinizde oturduğunuz koltuğa daha önce ki seansta oturan bitli birinden bit düşmüş olabilir. Bu bitin size geçme ihtimali %100 dür. Sıyrılmanız asla ve asla mümkün değildir. Aynı şey evde, iş yerinde, misafirlikte veya kullanmakta olduğunuz bir toplu taşıma aracı içinde geçerlidir.

Saç Biti Nasıl Belli Olur ?

Bitlenen bir insanın bitlendiğini anlamak hiç zor değildir. Çünkü şiddetli kaşıntılara maruz bırakmaktadır. Öyle bir hale gelirki, aşırı kaşınmalardan dolayı kişinin başında kızarıklar görülür. Bu kızarıklıklar meydana geldikten sonra hala aşırı ve şiddetli kaşınmaya devam edildiği taktirde ise başta yaralar meydana gelir. Başta bit olduğu tespit edildiğinde kesinlikle vakit geçirmemeli ve ivedi olarak temizliği gerçekleştirilmelidir.Çünkü bit az önce de dediğimiz gibi bulaşma eğiliminde olan bir parazit olduğundan aynı evin paylaşıldığı kişilere bulaşabilme riski büyüktür.

Bit Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Üst kısımda ki satırda da üstüne basarak belirttiğimiz gibi tespit edilen bitin acil bir şekilde temizlenmesine ihtiyaç vardır. Geçmişte sinek ya da böcek ilaçları gibi araçlarla tedavisi sağlanan bitlerin temizliği günümüzde çok basit bir hale gelmiştir. Bunun eczanelerde bulunan bit ilaclarını kullanabilirsiniz.

Saç biti temizliği için bizlerin size tavsiesi PEDİKAP isminde ki saç biti temizlik setinin kullanılmasıdır. Bu ürün ülkemizde ki tüm eczanelerde bulunabildiği gibi kapıda ödeme kolaylığı ile de alınabilen bir üründür.

Saç Biti Temizliği Nasıl Yapılır ?

Sprey kullanımı

İlk olarak saçınızı kirden, tozdan veya yağ gibi yabancı cisimlerden uzaklaştırmak için güzel bir şekilde yıkayın ve kurutun. Daha sonra PEDİKAP içerisinden çıkan sprey ürününü kafanıza 5-12 cm kadar bir mesafeden saçın tamamen ıslandığından emin olana dek uygulayın. Saç dipleri ve bitli gözükmeyen tüm her yer buna dahil olmalıdır. Çünkü bitler çok küçük olduğundan dolayı farkedilemeyebilmektedirler. Dolayısıyla tüm saçın komple bu sprey sayesinde ıslatıldığından emin olmak gerekmektedir.

Eğer saçı komple ıslattığınızdan ve kuru hiç bir yerin kalmadığından eminseniz ürünün saçınızda en az 15 dakika durmasını sağlamalısınız. Dilerseniz gece uygulayıp, yatabilir. Sabaha kadar bekletebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınıza herhangi bir zarar görmez aksine ürünün saça tam olarak verim sağlamasına olanak tanırsınız.

Şampuan kullanımı
Spreyin saçta minimum 15 dakika kadar beklemesini sağladıysanız duşa girerek temizlik setinin içerisinden çıkan pedikap şampuanı uygulayın. 3-4 dakika şampuanı başınızda beklettikten sonra bol su ile durulayın. Kurulama esnasında havluyu kafanıza bastırmadan yalnızca yüzeysel olarak ıslaklığını alın. Tam olarak kurutmayın. Çünkü saçın bit tarağı ile rahat bir şekilde taranması için nemli kalması ve birbirine karışmaması daha uygun olacaktır. Temizlik setinin son parçası olan bit tarağı sık ve ince dişlere sahiptir. Saçınızı bu tarakla tarayarak başınızda ölmüş olarak bulunan tüm bitleri ve sirkeleri uzaklaştırabilirsiniz Tarama esnasında önünüzde beyaz bir bez veya havlu olabilir. Bu bezi sık aralıklarla uygun bir yere silkeleyerek tekrar tarayabilirsiniz. Böylece saçınızdan hala parazit dökülüp dökülmediğini anlayabilirsiniz.

Özel bir not : Saçınızı tararken her yöne doğru tarayınız. Sağdan sola, soldan arkaya, önden arkaya, arkadan öne, yukarıdan aşağı gibi karışık şekilde özenle tarayabilirsiniz.

Bu şekilde tüm bit ve sirkeleri uzaklaştıracak, kurtulacaksınız. Ayrıca şampuanı 10-15 gün aralıklarla tekrar kullandığınız taktirde tekrar bitlenmeye karşı 1 yıl boyunca önlem alabilmektesiniz.

Kaynak:
http://www.sacbiti.net/sac-biti-nasil-temizlenir
http://www.sacbititedavisi.com/
http://www.sağlıkolsun.com/sac-biti
http://www.hairpharma.com/pedikap
http://www.pedikap.com/sac-biti-nasil-temizlenir/
http://sacbiti.com/sac-biti-nasil-temizlenir

Reklamlar