Saç Ekiminden Sonra Saç Nasıl Yıkanır?

Saç ekimi biraz pahalı olabildiği gibi kişi için zahmetli olabilen bir uygulamadır. Ekim yaptıran insanların ekim işlemi sonrasında oldukça dikkat etmesi gereken faktörler vardır. Saç ekimi sonrası ilk yıkama, çarpma, sürtme, kaşıma gibi unsurlar dikkat edilecek faktörlerdendir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama Ne Zaman Yapılır?

Ekim sonrasında saçın ne zaman yıkanacağı ekim yaptıran kişiler tarafından merak edilen sorulardan biridir. Bu işlem ekimi yapan doktora göre değişiklik gösterebilir. Pansuman ve ilk yıkamayı ekimin ertesi günü saç ekiminin gerçekleştiği klinikte ki yardımcı elemanlar gerçekleştirebilir. Yıkamanın 2 ya da 4 gün sonra yapılmasını öneren klinik ya da doktorlarda vardır. Bu düşüncelerin hepsi de kendine göre doğru düşünülen ve yapılan uygulamalardır.

Bir çok klinik ya da doktor yıkama öncesi cilt nemlendirici olan losyon kullanımını önermektedir. Fakat bu oldukça gereksiz olduğu gibi kafanın iltihaplanma olasılığını artırabilen bir uygulamadır. Sürülen losyonun baştan temizlemek ekilen saçlara zarar verebileceği gibi temizlenmemesi halinde mikropların üremesine ve bir tabaka oluşmasına sebep olmaktadır.

Saçın yıkanması halinde kendi kendine kuruması beklenebileceği gibi, havluyla herhangi bir sürtünme ya da güç uygulamadan ıslaklığı alınabilir. Başta ki kirliliğin gitmesi için şu şekilde bir yol izlenebilir ; Önce baş yıkanır, arkasından vücut yıkanır. Böylece vücudu yıkarken öncesinde yıkamış olduğumuz saç yumuşama gösterir ve vücudun ardından tekrar saç yıkanır. Yumuşama gösteren dokular bu şekilde daha pratik bir şekilde temizlenebilir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkamanın Gecikmesi Sorun Olur mu?
Saç ekimi yaptıran kişilerin kafalarında ki köklerin yerleştirildiği deliklerin 24 saat boyunca kapalı kaldığı kabul edilmektedir. Dolayısıyla saçlar oynatılmadığı sürece bölge dış etkenlere karşı kapalıdır. Ekim sonrasında kafada meydana gelen pıhtılaşma da koruyucu görev sağlamaktadır. Saçın geç yıkanmasının kökleri yerinden oynatma ya da çıkarma ihtimali çok düşük olduğundan daha fazla yarar sağlamaktadır. Burada ki tek problem pıhtıların altında meydana gelen mikropların iltihap oluşmasına ve köklerin zarar görmesine sebep olabilmesidir.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Ürünleri Kullanın
Ekim sonrasında yıkama yapacaksanız, sırf bu işlem için geliştirilen ürünleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sıradan cilt nemlendirici ürünlerin amacı isminden de belli olacağı gibi cildin nemlenmesini sağlamaktır. Şampuan kullanımının da köklere zarar verme olasılığı olduğundan dolayı ekim sonrası yıkama işleminde PostOp kullanılabilir. Ürün hakkında PostOp sayfasından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

http://www.postop.com.tr/sac-ekimi-sonrasi-yikama/
http://www.hairpharma.com/sac-ekimi-sonrasi-yikama-nasil-yapilir
http://www.wmdestek.net/sac-ekimi-sonrasi-yikama-sureci-temizlik-nasil-yapilir/
http://www.sağlıkolsun.com/sac-ekimi-sonrasinda-yikama-islemi-nasil-yapilmalidir

Reklamlar